Giełda winyli i płyt CD w Galerii Copernicus

2023-02-15

W najbliższą sobotę, 18 lutego br., tysiące płyt w każdym gatunku muzycznym zagości w Galerii Copernicus w Toruniu. Swoje kolekcje zaprezentują wystawcy i kolekcjonerzy z całej Polski. W ofercie kilka tysięcy czarnych krążków z różnymi gatunkami muzyki, największych polskich i zagranicznych artystów, płyty CD oraz kasety magnetofonowe.

Pierwsza długogrająca płyta winylowa powstała w 1946 roku w Ameryce i przez niemal cztery dekady była najlepszym nośnikiem dźwięku. W 1982 roku w Japonii powstały pierwsze płyta kompaktowe (CD). Technologia cyfrowego zapisu dźwięku szybko wyparła płyty winylowe - wydawało się, że na zawsze. Tymczasem w ostatnich latach płyty analogowe odzyskały drugą młodość oraz notują ciągle zwiększającą się popularność. Unikalne, piękne okładki

i wyjątkowe brzmienie, to coś, co przyciąga miłośników dobrej muzyki w każdym wieku. Wśród perełek znaleźć można stare tłoczenia, reedycje, a także najnowsze wydawnictwa.

- W dobie cyfrowych dźwięków i szerokiego dostępu do platform streamingowych, odtwarzanie muzyki z gramofonu stało się swoistą ceremonią. Pasjonaci brzmienia czarnych krążków tworzą swoje kolekcje przez lata, a ich zbiory mają nie tylko wartość sentymentalną, ale i nierzadko materialną - mówi Ewa Machowska, dyrektorka Galerii Copernicus.

Jeśli ktoś szuka rzadkich tytułów do swojej kolekcji lub po prostu chce porozmawiać o muzyce, to

w sobotę powinien odwiedzić Galerię Copernicus. Podczas sobotniej giełdy będzie można wziąć udział w konkursowej zabawie i wygrać płytę. W puli płyt wystawców schowane zostaną specjalne krążki.

- W dwóch różnych skrzynkach, u dwóch różnych wystawców, ukryte zostaną dwie różne płyty. Każda z płyt będzie oklejona dwiema naklejkami. Pierwsza z nich o treści „Galeria Copernicus. Nagroda konkursowa”, druga zaś

z instrukcją, co należy uczynić, żeby płytę zdobyć. Taką płytę należy pokazać wystawcy, w którego skrzynce odnaleziono płytę, przekazać hasło „Winyle w Galerii Copernicus” i odebrać nagrodę – zachęca do udziału

w wydarzeniu Obowiązuje limit jednej płyty na osobę – dodaje Ewa Machowska.

Do wygrania 2 płyty: Cream – „Goodbye”, czyli Eric Clapton, Ginger Baker i Jack Bruce – wznowienie z 2019 roku (oryginalnie wydana w 1969 roku) oraz Lionel Richie – „Dancing On The Ceiling” – wznowienie z 2018 roku, (oryginalnie wydana w 1985 roku).

Kiermasz Płytowy w Galerii Copernicus zaplanowano na sobotę, 18 lutego w godz. 9:00 – 21:00 na Placu Rotundy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

***

Galeria Copernicus położona jest w ścisłym centrum Torunia. Doskonała lokalizacja umożliwia klientom dojazd zarówno środkami komunikacji miejskiej, samochodem, rowerem jak i przyjście pieszo. Obiekt powstał w 2005 roku, a dekadę później został zmodernizowany i rozbudowany. Dziś całkowita powierzchnia centrum wynosi 90 tys. mkw., z czego ponad 47 tys. mkw. stanowi powierzchnia najmu. W zasięgu oddziaływania Copernicusa znajduje się ponad 350 tys. mieszkańców Torunia i okolicznych miejscowości. Ofertę centrum handlowego stanowi blisko 150 sklepów i punktów usługowych. Copernicus to również doskonałe miejsce spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi czy szukania modowych inspiracji. Wśród najemców centrum są takie marki, jak: hipermarket spożywczy Auchan, elektromarket Media Markt, Decathlon, iDream (Apple), Ochnik, Homla, Diverse, Big Star, HalfPrice oraz salony modowe znanych marek: Guess, H&M, Reserved, CCC, Medicine, Olsen, Pako Lorente, KappAhl, Sinsay i Mohito. Ponadto w centrum znajduje się perfumeria sieci Douglas, Sephora, Hebe, Rossmann, salon Empik, a także salony z biżuterią: Yes, Apart, Bovem i W.Kruk. W ofercie dla dzieci można znaleźć sklepy Smyk, Coccodrillo czy Reporter Young. Centrum dysponuje 1 470 miejscami postojowymi.

Kontakt dla mediów:

Kamila Żyżkowska, e-mail: k.zyzkowska@corevalues.pl, tel.: +48 601 805 484