Rekordowy zbiór miodu z pasieki Galerii Copernicus

 

To już trzeci rok zbiorów w pasiece działającej przy Galerii Copernicus: w tym sezonie pszczelarze zebrali 112 kg miodu. To blisko 20 kg więcej niż w roku 2023, w którym zebrano 93 kg.

Przygotowano blisko 250 słoiczków złocistego nektaru. Będzie można go zdobyć w aplikacji SPOT
i konkursach organizowanych przez centrum handlowe.


W tym roku wiosenna wegetacja roślin rozpoczęła się z trzytygodniowym wyprzedzeniem. Powodem tak wczesnego startu wegetacji był wyjątkowo ciepły (i mokry) luty. Średnia temperatura była nawet o kilka stopni Celsjusza wyższa od średniej wieloletniej. Sytuacja atmosferyczna wpłynęła też na życie pszczół i sezon pszczelarski, który również w pasiece przy Galerii Copernicus rozpoczął się zaskakująco wcześnie. Właśnie zakończono proces tegorocznego zbioru miodu. W tym sezonie z uli znajdujących się przy Galerii Copernicus
zebrano 112 kg miodu wielokwiatowego, którym napełniono ponad 250 słoiczków.

 

Pierwsze wiosenne pożytki zapewniały obfitość pyłku i nektaru. Kwitnienie rozpoczęły nadwiślańskie wierzby i leszczyny oraz krokusy i forsycje z miejskich ogródków i parków. Pszczoły budowały nowe plastry, gromadząc nektar i pyłek, który wkrótce miał zostać przekształcony w słodki miód.


Dobrym zbiorom w okresie letnim sprzyjały nowe tereny zielone wokół Galerii Copernicus. W otoczeniu pasieki powstały łąki kwietne oraz ostoje dzikiej przyrody. Zgodnie z zaleceniami ekologów, tereny te nie są koszone, by jak najbardziej odpowiadały dzikim łąkom. Dodatkowo przy ulach pojawiły się nowe nasadzenia drzew i krzewów miododajnych. Dostęp do roślin miodnych przełożył się na obfitość zbiorów. Podczas trzech miodobrań prowadzonych od połowy maja do początku sierpnia, zebrano łącznie 112 kg miodu.

 

Pasieka Galerii Copernicus istnieje od 2022 roku. Zlokalizowano ją na skwerze porośniętym miododajnymi krzewami i roślinami zapewniającymi pszczołom miodnym z pasieki dodatkowe pożywienie do później jesieni.  Obecnie w ulach mieszkają cztery pszczele rodziny rasy kraińskiej. Pasieką opiekuje się pszczelarz Daniel Tadajewski z firmy Pszczelarium, który dba o zdrowie i bezpieczeństwo pszczół.

PHOTO-2024-05-15-17-03-50_(12).jpgPHOTO-2024-05-15-17-03-49_(9).jpgUntitled.png

Data wydarzenia

20 Sie 2024 07:00 - 31 Sie 2024 19:00

Pobierz aplikację SPOT

apple-download-icongoogle-download-icon

Najnowsze wydarzenia